Standardy Ochrony Małoletnich

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy — Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1606) Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Poradnia Zdrowia Psychicznego” s.c. A. Jamrowska-Szymoniak, W. Szymoniak, M. Jamrowski, Centrum Zdrowia Psychicznego dla powiatu tczewskiego (dalej: Poradnia) ustanowił i wdrożył Standardy ochrony małoletnich. Standardy dotyczą całego personelu (wspólników, pracowników, współpracowników, stażystów i wolontariuszy).

Zarząd Spółki wyznaczył osobę odpowiedzialną za monitoring realizacji Standardów ochrony małoletnich:

Koordynator ds. ochrony małoletnich – Adrianna Elert – Pofelska

e-mail: a.elert@pzptczew.pl, nr tel. 511-380-034

Standardy ochrony małoletnich określają:

  • zasady bezpiecznej rekrutacji personelu,

  • sposób reagowania na przypadki podejrzenia, że małoletni doświadcza krzywdzenia, i zasady prowadzenia rejestru interwencji,

  • zasady bezpiecznych relacji personel – małoletni,

  • zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych,

  • zasady ochrony wizerunku i danych osobowych małoletnich,

  • zasady monitorowania wskaźników wdrożenia Standardów w życie.

Poradnia monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci

  1. W ramach rekrutacji członków personelu pracujących z małoletnimi prowadzona jest ocena przygotowania kandydatów do pracy z małoletnimi oraz sprawdzane są ich referencje.

  2. Spółka uzyskała o każdym członku personelu dane z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz informacje z Krajowego Rejestru Karnego i rejestrów karalności państw trzecich w zakresie określonych przestępstw (lub odpowiadających im czynów zabronionych w przepisach prawa obcego) albo – w przypadkach wskazanych prawem – oświadczenia o niekaralności.

  3. Określone są zasady bezpiecznych relacji (bezpiecznego kontaktu) całego personelu placówki z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z małoletnim.

  4. Pracownicy mają zapewnioną podstawową edukację na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i pomocy im w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:

    • rozpoznawania symptomów krzywdzenia małoletnich,

    • stosowania adekwatnych do sytuacji procedur interwencji prawnej w przypadku . podejrzeń krzywdzenia,

    • odpowiedzialności prawnej pracowników Spółki zobowiązanych do podejmowania . interwencji,

    • procedury „Niebieskie Karty”.

W Poradni funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka

  1. W Poradni funkcjonują procedury, które określają działania, jakie należy podjąć w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu placówki, członków rodziny, rówieśników i osób trzecich.

  2. Procedury są dostępne wszystkim pracownikom. Każda osoba z personelu posiada informacje, dotyczące sposobu zgłaszania podejrzenia krzywdzenia małoletniego.

  3. Osoby wyznaczone do prowadzenia interwencji są przeszkolone w tym zakresie i mają wsparcie Koordynatora w kontaktach z innymi służbami ochrony małoletnich w podejmowaniu działań interwencyjnych oraz mają zapewnioną możliwość konsultowania przypadków budzących wątpliwości co do właściwego postępowania z innymi specjalistami.

  4. Prowadzony jest rejestr przypadków zgłoszeń dotyczących podejrzenia krzywdzenia małoletniego oraz interwencji inicjowanych przez pracowników Poradni.

  5. Dostępne są dane kontaktowe do lokalnych służb pomocowych i interwencyjnych. W Poradni wyeksponowane są informacje dla małoletnich:

    1. na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numery . . bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży

      przysługujących im praw, jako pacjentowi

      zasad komunikacji z małoletnimi i ich opiekunami.

  6. W Poradni udziela się osobie dotkniętej przemocą w rodzinie pomocy w formie wywiadu lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz udziela się informacji na temat miejsc wsparcia.

Poradnia monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony małoletnich, dokonując ich przeglądu i aktualizacji

Standardy ochrony małoletnich są weryfikowane i aktualizowane — co najmniej raz na dwa lata, ze szczególnym uwzględnieniem analizy danych z rejestru przypadków i sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.

Pełne brzmienie standardów dostępne tutaj: 

Standardy ochrony małoletnich