- PZK Tczew – czynny 24/7
- PZK Pelplin – czynny Pn-Pt 8:00-18:00
W CZP w Gniewie pacjent może liczyć na profesjonalną opiekę doświadczonych pracowników medycznych, w tym: lekarzy specjalistów psychiatrów, psychologa, pielęgniarki, pracownika socjalnego
Rejestracja czynna w poniedziałki, wtorki i piątki w godzinach 11:00-14:00.
Telefon: (58) 535 22 38
Pacjenci pierwszorazowi, po przerwanym leczeniu oraz przypadki wyjątkowe muszą przejść przez Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w Pelplinie lub w Tczewie
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny Pelplin czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00
Telefon: 789 636 525
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny Tczew czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu oraz w święta.
Telefon: (58) 530 27 00
Zalecamy zapisać się na kolejną wizytę z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Każdy pacjent jest zobowiązany odwołać lub przełożyć wizytę w przypadku rezygnacji. Pacjent może zostać zarejestrowany przez osoby bliskie, lecz musi wyrazić zgodę na leczenie. Dokumentacja medyczna i informacje na temat leczenia mogą zostać udostępnione jedynie osobom pisemnie upoważnionym przez pacjenta.
Psychiatra to lekarz, który ma ukończoną specjalizację z psychiatrii. Wizytę u psychiatry zalecamy osobom w kryzysie psychicznym, które potrzebują włączenia farmakoterapii (leków psychiatrycznych) oraz osobom z podejrzeniem zaburzenia lub choroby psychicznej do diagnostyki. Psychiatra może skierować pacjenta do innego specjalisty (np. psychologa, psychodietetyka czy doradcy zawodowego), na oddział dzienny psychiatryczny lub do szpitala psychiatrycznego, jeżeli widzi taką potrzebę. Leczenie psychiatryczne przynosi efekty zazwyczaj przynajmniej po kilku wizytach, więc zalecamy cierpliwość oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. W przypadku nagłego pogorszenia samopoczucia należy niezwłocznie zgłosić się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego w celu ustalenia dalszego postępowania.
Terapia indywidualna z psychologiem to regularne spotkania w określonym czasie (np. raz w tygodniu). Porada psychologa trwa ok. 45 minut. Terapię zalecamy osobom, którym ciężko poradzić sobie z problemami, po trudnych doświadczeniach, osobom, które chcą pracować nad sobą i zmienić swoje życie na lepsze.
Pracownik socjalny pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej, z dysfunkcjami lub niepełnosprawnościami, niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania i osobami z ciężkim przebiegiem choroby psychicznej oraz ich rodzinom. Zadaniem pracownika socjalnego jest pomoc pacjentom w przystosowaniu się do samodzielnego życia w społeczeństwie poprzez porady w przychodni oraz interwencje w domu pacjenta. Zazwyczaj o potrzebie przydzielenia pracownika socjalnego decyduje lekarz.