Centrum Zdrowia Psychicznego

Poradnia Zdrowia Psychicznego Tczew

Nasza poradnia

Poradnia Zdrowia Psychicznego Tczew

W Poradni Zdrowia Psychicznego w Tczewie wykonujemy świadczenia psychiatryczne dla osób dorosłych finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oferujemy porady lekarskie (lekarzy psychiatrów), porady psychologicznesesje psychoterapii indywidualnejporady seksuologiczneporady psychodietetykaporady doradcy zawodowegoporady pracownika socjalnegoporady asystenta zdrowieniaporady terapeuty uzależnień oraz sesje psychoterapii grupowej.

Pacjenci pierwszorazowi, po przerwanym leczeniu oraz w stanach nagłych muszą przed rejestracją przejść przez Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny. Kolejne wizyty umawiane są w rejestracji.

Rejestracja

Rejestracja działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 oraz do końca pracy lekarzy. Zalecamy zapisać się na kolejną wizytę od razu po wyjściu z gabinetu lub z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Każdy pacjent jest zobowiązany odwołać lub przełożyć wizytę w przypadku rezygnacji. Pacjent może zostać zarejestrowany przez osoby bliskie, lecz musi wyrazić zgodę na leczenie. Dokumentacja medyczna i informacje na temat leczenia mogą zostać udostępnione jedynie osobom pisemnie upoważnionym przez pacjenta oraz uprawnionym do tego służbom.

Lokalizacja i kontakt

Telefon: (58) 530 27 00
Adres: Tczew, ul. Wojska Polskiego 5

Usługi świadczą tutaj

  1. Na pierwszą wizytę u lekarza psychiatry nie jest potrzebne skierowanie.
  2. W celu wyznaczenia terminu pierwszej wizyty oraz po przerwanym leczeniu pacjent musi zgłosić się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego w Pelplinie lub Tczewie – osobiście lub telefonicznie. W PZK po wstępnej konsultacji wyznaczany jest termin odpowiednio dostosowany do stanu psychicznego pacjenta.
  3. Kolejne wizyty umawiane są w rejestracji.
  4. Pacjent jest zobowiązany odwołać wizytę w przypadku rezygnacji lub niedyspozycji z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.
  5. Pacjent ma prawo do zmiany lekarza prowadzącego na każdym etapie leczenia.

Psychiatra to lekarz, który ma ukończoną specjalizację z psychiatrii. Wizytę u psychiatry zalecamy osobom w kryzysie psychicznym, które potrzebują włączenia farmakoterapii (leków psychiatrycznych) oraz osobom z podejrzeniem zaburzenia lub choroby psychicznej do diagnostyki. Psychiatra może skierować pacjenta do innego specjalisty (np. psychologa, psychodietetyka czy doradcy zawodowego), na oddział dzienny psychiatryczny lub do szpitala psychiatrycznego, jeżeli widzi taką potrzebę. Leczenie psychiatryczne przynosi efekty zazwyczaj przynajmniej po kilku wizytach, więc zalecamy cierpliwość oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. W przypadku nagłego pogorszenia samopoczucia należy niezwłocznie zgłosić się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego w celu ustalenia dalszego postępowania.

  1. Oferujemy możliwość terapii indywidualnej z psychologiem oraz przeprowadzenia testów psychologicznych.
  2. Do rozpoczęcia terapii oraz do przeprowadzenia testów psychologicznych jest potrzebne skierowanie od lekarza.
  3. Skierowanie należy zostawić w rejestracji w formie papierowej.
  4. Proponowany termin zostanie podany telefonicznie, termin może zostać dostosowany do dyspozycji pacjenta, lecz może to wpłynąć na czas oczekiwania.
  5. W przypadku zmiany numeru telefonu lub braku kontaktu ze strony rejestracji prosimy o aktualizację danych.
  6. Brak kontaktu pacjenta z rejestracją w ciągu 2 lat od złożenia skierowania oznacza rezygnację z oczekiwania.
  7. Na kolejną wizytę pacjent umawia się po zakończonym spotkaniu bezpośrednio z psychologiem.
  8. Pacjent jest zobowiązany odwołać wizytę w przypadku rezygnacji lub niedyspozycji z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Psychoterapia indywidualna to regularne spotkania z psychologiem w określonym czasie (np. raz w tygodniu). Psychoterapię zalecamy osobom, którym ciężko poradzić sobie z problemami, po trudnych doświadczeniach, osobom, które chcą pracować nad sobą i zmienić swoje życie na lepsze. W przypadku bardziej skomplikowanych problemów lub braku pożądanych efektów w terapii z psychologiem, pacjent może rozpocząć terapię z psychoterapeutą pracującym w odpowiednim dla niego nurcie.

W naszej poradni zatrudniamy psychoterapeutów pracujących w nurcie:
– poznawczo-behawioralnym,
– psychodynamicznym,
– psychoanalitycznym,
– systemowym.

  1. Na konsultację seksuologiczną jest wymagane skierowanie.
  2. Skierowanie należy zostawić w rejestracji w formie papierowej.
  3. Termin zostaje ustalony telefonicznie.
  4. Pacjent jest zobowiązany odwołać wizytę w przypadku rezygnacji lub niedyspozycji z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Seksuolog zajmuje się wspieraniem pacjentów, u których problem występuje w sferze seksualnej lub z tożsamością płciową. Do seksuologa mogą trafić osoby, które nie są usatysfakcjonowane swoim życiem seksualnym, mają problem z uzależnieniem, kwestionują swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową, osoby pokrzywdzone w skutek wykorzystania seksualnego lub molestowania, sprawcy przestępstw seksualnych oraz osoby, które chcą się doinformować w temacie bezpieczeństwa i higieny podczas stosunku, metod antykoncepcji lub zapobiegania chorobom wenerycznym. Seksuolog pomaga pacjentowi zrozumieć przyczynę swoich problemów, tłumaczy procesy jakie zachodzą w ciele oraz psychice człowieka, proponuje rozwiązania oraz pomaga w oswojeniu się z tematem problemu. Przed pierwszą wizytą należy przedstawić swoją sytuację lekarzowi psychiatrze lub lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej w celu uzyskania skierowania.

  1. Do psychodietetyka jest wymagane skierowanie od lekarza.
  2. Skierowanie należy zostawić w rejestracji w formie papierowej.
  3. Termin zostaje ustalony telefonicznie.
  4. Kolejne wizyty umawiane są pod koniec spotkania bezpośrednio z psychodietetykiem.
  5. Istnieje możliwość konsultacji osobistej lub telefonicznej, jednak na pierwszą wizytę zalecamy przyjść osobiście.
  6. Pacjent jest zobowiązany odwołać wizytę w przypadku rezygnacji lub niedyspozycji z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Psychodietetyk posiada wiedzę z zakresu dietetyki oraz psychologii. Zajmuje się wsparciem osób z zaburzeniami odżywiania, pacjentów, którzy przybrali lub stracili na wadzę w skutek farmakoterapii lub choroby oraz osób, którym nie udaje się schudnąć, przytyć lub utrzymać wagi pomimo samodzielnych starań. Psychodietetyk pomaga zrozumieć przyczynę problemów związanych z odżywianiem, zmienić nastawienie i nawyki żywieniowe, utrzymać motywację potrzebną do osiągnięcia celu oraz polubić swoje ciało.

  1. Do doradcy zawodowego nie jest wymagane skierowanie od lekarza.
  2. Termin zostaje ustalony po zadeklarowaniu chęci pacjenta w rejestracji.
  3. Kolejne wizyty umawiane są pod koniec spotkania bezpośrednio z doradcą zawodowym.
  4. Istnieje możliwość konsultacji osobistej lub telefonicznej, jednak na pierwszą wizytę zalecamy przyjść osobiście.
  5. Pacjent jest zobowiązany odwołać wizytę w przypadku rezygnacji lub niedyspozycji z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Doradca zawodowy zajmuje się wsparciem osób poszukujących pracy, doradza w zakresie kompetencji i predyspozycji do zawodu oraz wykształcenia. Może również dać wskazówki jak poprawnie napisać CV oraz jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

  1. Do pracownika socjalnego nie jest wymagane skierowanie.
  2. Na konsultację z pracownikiem socjalnym można umówić się w rejestracji.

Pracownik socjalny pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej, z dysfunkcjami lub niepełnosprawnościami, niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania i osobami z ciężkim przebiegiem choroby psychicznej oraz ich rodzinom. Zadaniem pracownika socjalnego jest pomoc pacjentom w przystosowaniu się do samodzielnego życia w społeczeństwie poprzez porady w przychodni oraz interwencje w domu pacjenta. Zazwyczaj o potrzebie przydzielenia pracownika socjalnego decyduje lekarz.

  1. Do asystenta zdrowienia nie jest wymagane skierowanie.
  2. Pacjent może w określonych godzinach zadzwonić na telefon zaufania asystenta zdrowienia bez wcześniejszej rejestracji.
  3. Do asystenta zdrowienia można umówić się na spotkania osobiste po zadeklarowaniu chęci w rejestracji.

Asystent zdrowienia to nowy zawód w psychiatrii. Zawód ten może wykonywać osoba, która doświadczyła kryzysu zdrowia psychicznego, odbyła wielomiesięczny, specjalistyczny kurs oraz staż w placówce psychiatrycznej.

W Centrum Zdrowia Psychicznego w Tczewie również możesz skorzystać ze wsparcia asystenta zdrowienia. Jeśli doświadczasz kryzysu psychicznego, nie potrafisz poradzić sobie z własnymi emocjami, masz problemy w relacjach z bliskimi i nie wiesz do kogo się zwrócić, zadzwoń do asystenta zdrowienia. Czasem nawet jedna rozmowa może okazać się wzmacniająca i dająca nadzieję na wyjście z kryzysu i znalezienie rozwiązania na aktualnie przeżywane trudności.

Dyżur asystenta zdrowienia w formie telefonu zaufania odbywa się w każdą sobotę od godziny 11.00 do 18.00. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Telefon kontaktowy: 798 312 525 – Karolina Raczyńska, asystent zdrowienia

  1. Do terapeuty uzależnień nie jest wymagane skierowanie.
  2. Chęć rozpoczęcia terapii można zadeklarować w rejestracji, termin zostaje ustalony telefonicznie.
  3. Pacjent jest zobowiązany odwołać wizytę w przypadku rezygnacji lub niedyspozycji z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.
  4. Na kolejną wizytę pacjent umawia się bezpośrednio z terapeutą.

Terapeuta uzależnień prowadzi terapię indywidualną osób uzależnionych i współuzależnionych, lecz również osób aktualnie lub w przeszłości związanych z osobą uzależnioną, np. DDA (dorosłe dzieci alkoholików).

Grupa zostaje utworzona przy wystarczającej liczbie chętnych. Chęć udziału można zadeklarować w rejestracji.

Personel

Kierownik:

Zastępca kierownika:

Lekarze specjaliści psychiatrzy:

Lekarz w trakcie specjalizacji:

Specjaliści psycholodzy kliniczni:

Psychoterapeuci:

Psychoterapeuci w trakcie certyfikacji:

Psycholodzy:

Seksuolodzy:

Psychotraumatolodzy:

Specjalista terapii uzależnień:

Pielęgniarki:

Pielęgniarka psychiatryczna:

Pracownicy socjalni:

Asystenci zdrowienia:

Psychodietetyk:

Doradca zawodowy:

Pracownicy rejestracji: